niedziela, 20 października 2013

Walka z wiatrakami, tzn. Wolnym Oprogramowaniem...

Ogólnie mogę powiedzieć że jestem fanem Wolnego Oprogramowania. Dlatego też codziennie korzystam z LibreOffice, Firefoxa, na telefonie mam CyanogenMod... No ale momentami krew mnie zalewa, tak jak dzisiaj z wxWidgets. Ogólnie framework jest fajny, podobno nawet aplikacja dla Google Drive z niego korzysta, ale od kilku lat przestawiłem się na inne technologie (.NET, Java). wxWidgets potrzebny mi jest w zasadzie do ZumiBuddy który narodził się parę lat temu.
No i jaki z nim problem? Ano bugi... Kiedyś walczyłem z bugiem związanym z obsługą socketów, dlatego mój program przerywał ściąganie po 1024 kafelkach. Jak zrobiłem obsługę sieci z pomocą zwykłych natywnych gniazdek Windows, problem zniknął. Inne problemy to np. przecinki które pojawiły się zamiast kropek w formacie liczb zmiennoprzecinkowych. No niby fajna rzecz, bo przecież w naszym kraju obowiązują przecinki, no ale ile problemów to wygenerowało... ech.
Teraz natknąłem się na kolejny, związany z obsługą plików PNG, w zasadzie to walczę z nim od kilku dni, chodzi mi o dziwny komunikat który wyświetla program że format pliku PNG lub JPG jest niepoprawny, co jest bzdurą. Postanowiłem w końcu naprawić to bezpośrednio w plikach źródłowych frameworka, w końcu wszystko jest podane na tacy, Wolne Oprogramowanie...
Coś mnie podkusiło żeby ściągnąć nowszą wersję biblioteki. Poprzednio używałem 2.9.4, a dzisiaj znalazłem na stronie wersję 2.9.5. No więc ściągnąłem, skonfigurowałem, poprawiłem buga, skompilowałem... no to czas na testy z pomocą ZumiBuddy. No więc przerobiłem pliki projektu (żeby korzystały z nowszej wersji), skompilowałem programik, o dziwo udało się bez większych problemów, no i uruchamiam... A tutaj co widzę? Szare tło! Tzn. w głównym oknie programu zamiast mapy widzę... właśnie tylko szare tło. Mogę sobie nawet to szare tło przewijać, coś się nawet ściąga... no po prostu ręce mi opadły (nie będę tutaj cytował słów które wtedy wyszły z moich ust, nie wypada).
Jaki z tego wniosek? Znowu coś k%$# zmienili? Poprawili? Są jakieś nowe bugi? No po prostu nie mogę już. Rozumiem że za projektem stoi całe mnóstwo ludzi którzy robią to za darmo i nie można za to wieszać na nich psów, no ale jednak, niesmak pozostaje. No to teraz mam kolejny "bug" do naprawienia. Mam nadzieję że nie pozmieniali nic w obsłudze wątków, bo chyba rzucę to wszystko w cholerę.
Zaraz zaraz, ktoś zapyta. A dlaczego nie zastosuję wersji stabilnej 2.8.x zamiast eksperymentalnej 2.9.x? Ano na przykład dlatego że w wersji "stabilnej" nie działa taka na przykład klasa wxQuantize do redukcji kolorów, jest tylko atrapa tej klasy, czy to ma prawo nazywać się wersją "stabilną"?

Wybaczcie że wylewam tutaj swoje żale, no ale w końcu od tego jest blog, nieprawdaż? Poza tym może ktoś spotyka podobne problemy, dzięki pomocy "Wujka Google" trafi tutaj i może w czymś mu to pomoże?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz